Koniec roku szkolnego

W piątek odbierzemy świadectwa ukończenia kolejnego roku nauki w szkole. Przez 10 miesięcy staramy się uzyskiwać jak najlepsze oceny, zdobywać osiągnięcia, a przede wszystkim każdego dnia toczymy walkę z własnym lenistwem, niechęcią i strachem przed nowymi wyzwaniami.

Kończę pierwszą klasę liceum. Bardzo się cieszę, że dostałam się do wybranej szkoły na wymarzony profil. Musiałam sporo się napracować, by teraz móc zapieprzać jak dziki reks w kolejnej klasie. Teraz też muszę się starać, by osiągnąć nowy cel- jak najlepiej zdać maturę i zostać studentką. Tylko dlaczego musimy aż tak bardzo się starać?

Oceny wędrują na świadectwo, które uważa się za wyznacznik poziomu wiedzy- a co ciekawsze- mądrości. Od lat słyszący tych samych mów motywacyjnych myślą, że ktoś w przyszłości zwróci uwagę na to, jaką ocenę mieli oni w drugiej klasie z fizyki. Prawda jest taka, że te noty może będą mieć znaczenie tylko przez trzy minuty, gdy rekruter łaskawie spojrzy na prawą stronę kartki. Nikogo przedtem ani potem nie będzie obchodzić, jak wysoką mieliśmy średnią. Ważniejsze staną się praktyczne umiejętności, a wyśniona kartka z ocenami wyląduje na dnie szuflady. Tyle jest warte 10 miesięcy wiecznego stresu.

Z drugiej jednak strony, osoby, które mają czerwony pasek na świadectwie od razu w oczach innych uzyskują opinię osoby mądrej. Tak, zdobycie wysokiej średniej jest osiągnięciem i oznacza, że osoba potrafi się starać. Zabawne jest to, że taki sam pasek jest widoczny na świadectwie osoby, która stara się cały rok i takiej, która pod koniec wybłaga u większości nauczycieli wyższe oceny. 

Moją notkę mogę zakończyć tak: Nie warto cały czas denerwować się tym, jak wypadniemy na tle innych, bo kiedyś i tak wyjdą na wierzch prawdziwe zdolności. Oceny są ważne, ale ważniejsza od nich jest wiedza, której nie da zamknąć się w liczby. 

Rok szkolny dobiega do końca. Od poniedziałku czekają nas wakacje. Na pewno jesteście zmęczeni szkolnym wyścigiem, dlatego potrzebujecie odpoczynku i tego Wam życzę. :)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bądź dla siebie łaskawy

Gdzie są granice twojej wyobraźni?

Spełniaj swoje marzenia